Jakie Żarówki LED? Ranking, Opinie, Poradnik 2020

Ostatnia Aktualizacja:

Żarówki LED stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych żarówek. Jaką jednak wybrać? Nasz ranking prezentuje dobre żarówki LED które cieszą się powodzeniem wsród konsumentów w Polsce. Przejrzyj również nasz poradnik, z którego dowiesz się jakimi kryteriami najlepiej jest się kierować podczas wyboru żarówki LED.

Żarówki LED – Ranking

Jaką Żarówkę LED kupić?

Zacznijmy od koloru światła. Wybór odpowiedniego wyglądu światła dla Twojej przestrzeni może mieć ogromne znaczenie. Skala Kelvina służy do opisu wyglądu światła. Niższe stopnie Kelvina oznaczają cieplejsze, żółto-białe światło, a wyższe stopnie oznaczają niebiesko-białe światło. Ciepła biel (2700 Kelvin) najbardziej zbliżona jest do tradycyjnej żarówki i jest preferowana w sypialniach i salonach. Zapewnia ciepłe i zachęcające światło. Neutralna biel (3500 Kelwina) może być używana prawie w każdej przestrzeni – jest neutralna.

Pomieszczenia biurowe/pracownicze często wykorzystują tę temperaturę barwową. Kuchnie, łazienki i miejsca pracy mogą korzystać z niższej temperatury barwowej (4100-5000 K). Światło dzienne białe (6500K) może być wykorzystywane do oświetlenia zadaniowego, detali lub wielu zastosowań przemysłowych.

Moc Oświetlenia

Odnosiliśmy się do mocy, która jest miarą jasności żarówki. W rzeczywistości moc wskazuje ilość energii, jaką zużywa żarówka, a w tradycyjnych żarówkach wyższa moc koreluje z jaśniejszą żarówką. Jednak nowe i bardziej wydajne świetlówki kompaktowe (CFL) i żarówki LED zużywają znacznie mniej energii. Dlatego też moc nie jest już dokładnym wskaźnikiem jasności żarówki. Zamiast tego, spójrz na wskaźnik Lumen (lm), który opisuje ilość światła, które emituje żarówka lub jej jasność. Jest to najdokładniejszy sposób, aby stwierdzić, jak jasne są żarówki w porównaniu z ich żarowymi kuzynami.

Oszczędności

Diody LED są jednym z droższych typów żarówek na rynku, ale ostatnie postępy w technologii LED drastycznie obniżyły koszty. Aby pomóc zmniejszyć początkowe koszty, wiele firm z branży elektrycznej oferuje programy rabatowe. Żarówki LED są inwestycją i przez cały okres ich życia zaoszczędzą Ci pieniądze z powodu ich wysokiej efektywności energetycznej. Mają najniższy całkowity koszt posiadania (TCO) każdego typu żarówki.

Zacznij od jednej żarówki. Albo dwóch.

Teraz, gdy wiesz, czego szukać, jesteś gotowy do zakupu pierwszych żarówek LED. W przypadku pierwszego zakupu diod LED, można zacząć od małych rozmiarów. Kup tylko jedną lub dwie żarówki LED do lampy lub oprawy sufitowej. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednie żarówki zastępcze przed zainwestowaniem w wiele żarówek dla całego domu.

Wymień żarówki których używasz najczęściej

Jeśli używasz określonej przestrzeni regularnie lub jeśli trzymasz pewne światło na długi okres czasu, wydajesz więcej pieniędzy zasilając te żarówki niż inni w swoim domu. Wyceluj w te obszary w pierwszej kolejności na ulepszenia, aby natychmiast zaoszczędzić pieniądze.

Zastanów się nad długowiecznością żarówek

W przeciwieństwie do innych żarówek, diody LED nie wypalają się, z biegiem czasu stopniowo ściemniają. Uważa się, że diody LED znajdują się na końcu ich życia, kiedy moc światła spada poniżej 70% początkowej jasności przy zakupie. Tradycyjne żarówki mają znacznie krótszą żywotność niż diody LED. Żarówki żarowe mogą trwać około 1.000 godzin, gdzie CFL może trwać nawet do 5.000-8.000 godzin. Diody LED są oceniane w celu utrzymania ich początkowej jasności przez 10.000-25.000 godzin. Jeśli masz żarówkę, która jest trudna do wymiany, ponieważ jest zainstalowana w trudno dostępnym miejscu, możesz rozważyć jej wymianę wcześniej niż później.

Nie będziesz musiał jej wymieniać przez lata. Na przykład, żarówki oceniane na 25.000 godzin trwają dłużej niż 20 lat, gdy są używane około 3 godzin dziennie.

Emisja Ciepła

Żarówki LED emitują znacznie mniej ciepła niż żarówki żarowe. Zgodnie z ENERGY STAR® żarówki żarowe zużywają 10% swojej energii do produkcji światła, podczas gdy 90% jest marnowane jako ciepło. W przypadku diod LED, 95% tej energii jest wykorzystywane do produkcji światła, a tylko 5% jako ciepło. Należy pamiętać, że diody LED są bardziej wrażliwe na ciepło i większość diod LED nie powinna być stosowana w całkowicie zamkniętych oprawach. Z tego powodu zaleca się instalowanie diod LED w otwartych oprawach, które pozwalają na lepsze rozpraszanie ciepła. Jeśli wymieniasz żarówkę w zamkniętej oprawie, upewnij się, że dioda LED, którą kupujesz jest przeznaczona do użycia w tej przestrzeni.

żarówka led

Był to artykuł z kategorii:

  • żarówki led opinie
  • jakiej firmy żarówki led
  • jakie żarówki led
  • luminova led opinie

Od wielu lat pracuję w supermarkecie z narzędziami i sprzętem AGD i RTV w Londynie. Posiadam ekspertyzę w dziedzinie małego AGD jak również wszelkich narzędzi dla domu i ogrodu. Z moich pasji należy wymienić ogrodnictwo, majsterkowanie, sporty drużynowe oraz gotowanie. Uwielbiam dzielić się swoja wiedzą i doświadczeniami z polskimi czytelnikami poszukującymi porad dot. wyboru dobrych produktów dla domu i ogrodu.

Leave a Comment