Jaka wyrzynarka? Ranking, Opinie, Poradnik

Ostatnia Aktualizacja:

wyrzynarka
Jaką wyrzynarkę kupić? To z pytanie z pewnością zadaje sobie każdy który staje przed trudnym wyborem tego niezwykle pomocnego narzędzia. Przygotowaliśmy specjalny poradnik z którego dowiesz się m.in. jakie są rodzaje wyrzynarek, czym różnią się od siebie oraz co powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie.

Poniższy ranking wyrzynarek to zestawienie najpopularniejszych urządzeń w Polsce w 2019. Ranking jest dynamicznie aktualizowany każdego dnia. Wybierając jedną z poniższych wyrzynarek możesz więc być pewien że są to modele cieszące się największym powodzeniem.

Wyrzynarki Ranking Top 5

Co to jest wyrzynarka i do czego służy?

Jest to narzędzie elektromechaniczne, służące do obróbki różnego rodzaju materiałów np. metali, drewna czy tworzyw sztucznych. Dzięki jej pomocy możemy wycinać otwory np. kółka, prostokąty, trójkąty lub inne nieregularne wzory, a także w sposób nieliniowy skracać lub formować dowolnie materiał. Urządzenie to poradzi sobie także z prostymi liniami, więc nadaje się też do prac bardziej precyzyjnych.

Czy nadaje się do każdego rodzaju materiałów?

W tego typu urządzeniu stosuje się specjalne, wymienne brzeszczoty, a ich zmiana nie nastręcza żadnych problemów. Naszym zadaniem jest dobrać odpowiedni rodzaj ostrza do materiału na którym aktualnie pracujemy. Stosujemy różne brzeszczoty, inne do metalu a inne do drewna i tworzyw sztucznych . Wybieramy odpowiedni rodzaj ostrzy do twardych rzeczy lub inny rodzaj do miękkich. Ważna jest też grubość materiału. Brzeszczot musi być odpowiedniej długości, aby prawidłowo zostało przeprowadzone cięcie. Wymienne ostrza powodują to, że wyrzynarka jest narzędziem dosyć uniwersalnym.

Jakie są rodzaje wyrzynarek?

Jest wiele rodzajów wyrzynarek stosowanych w przemyśle i trudno byłoby je wszystkie wymienić. Różnią się przede wszystkim budową i poziomem zaawansowania konstrukcji. Są takie działające samoczynnie, które prowadzi komputer, lub których operatorem jest człowiek. Mogą być one stacjonarne np. stołowe lub mobilne np. ręczne. My skupimy się na tych półprofesjonalnych, wykorzystywanych częściej przy pracach amatorskich. Wyrzynarki są narzędziami elektromechanicznymi, więc muszą mieć odpowiednie źródło zasilania.

a) sieciowa

Najpopularniejsze są te zasilane z sieci elektrycznej 230V. Są one przenośne, dosyć lekkie, ale potrzebują stałego dostępu do prądu. Mogą pracować przez długi czas i mieć dużą moc. Ich wadą jest to, że nie możemy z nich korzystać w szczerym polu lub gdy zabraknie prądu w gniazdku. Dodatkowym minusem jest przewód. Musimy uważać aby przy wykonywaniu cięć nie uszkodzić go.

b) akumulatorowa

Wygodniejszym rozwiązaniem jest wybór wyrzynarki akumulatorowej. Da nam to pełną swobodę działania, nie ograniczy nas przewód, miejsce i nie zaskoczy awaria sieci 230V. Wadą wyrzynarek akumulatorowych jest to, że mają wyczerpywane źródło zasilania w postaci baterii. Skraca to ich czas użytkowania. W przypadku gdy nie możemy ich naładować zakończy to ich pracę. Dodatkowo są cięższe i droższe od wyrzynarek sieciowych. Ograniczona może też być ich moc.

Czym kierować się przy zakupie wyrzynarki?

Każda charakteryzuje się pewnymi parametrami. Poznając je możemy wybrać produkt odpowiedni dla naszych potrzeb. Wśród najważniejszych musimy wymienić takie jak:

a) moc urządzenia

Jeśli będziemy chcieli używać nasze urządzenie rzadko i raczej tylko do amatorskich prac, powinniśmy wybrać mniejszą moc (ok. 600W) Mniejsze parametry to mniejszy wydatek. Natomiast gdy potrzebujemy urządzenia do częstej pracy, twardych i grubych materiałów, powinniśmy wybrać dużą moc (pow. 600W)

b) ilość ruchu brzeszczotu na minutę

Najlepiej jakby miała elektroniczną regulację ruchów brzeszczota. Szybkość zapewni nam większą precyzję cięcia i większą wydajność pracy, ale może też powodować niechciane nagrzewanie obrabianego materiału.

c) głębokość cięcia

Szukajmy produktu na którym producent podaje, jaką grubość materiału przy danej mocy urządzenia możemy ciąć. Pozwoli to nam wybrać odpowiedni model do naszych prac.

d) regulacja kąta ostrza względem stopki

Jeśli potrzebujemy urządzenie do bardziej zaawansowanych prac, z pewnością przyda się regulacja kąta ostrza względem stopki. Zapewni nam to szerszy zakres prac i będziemy mogli ciąć materiały pod odpowiednim kątem. Dla amatorskich prac w zupełności wystarczy kąt 45st.

e) wylot na odkurzacz

Gdy nie chcemy wokół siebie brudzić zawsze możemy podłączyć się do odkurzacza. Opcja polecana głównie do celów profesjonalnych, typowo warsztatowych.

Jaką wybrać wyrzynarkę akumulatorową?

Wymienione wyżej parametry dotyczą także wyrzynarek akumulatorowych. Gdy nasz wybór padnie na takie urządzenie to musimy wziąć pod uwagę dodatkowe parametry.

a) napięcie zasilania

Dla mocnych urządzeń wynosi ono nawet 18V a dla słabszych około 14V. Większe napięcie da nam moc, ale może skrócić czas pracy urządzenia.

b) pojemność akumulatora

Pojemność akumulatorów waha się pomiędzy 1,5Ah a 5Ah. Nie ma tu co oszczędzać. W przypadku prowadzenia długich prac, powinniśmy zaopatrzyć się w akumulatory o możliwie największej pojemności. Da nam to komfort pracy zwłaszcza z dala od gniazdka sieciowego.

Jaka wyrzynarka najlepsza? Podsumowanie

Nie ma urządzenia idealnego. Dlatego najważniejszym czynnikiem przy wyborze wyrzynarki jest określenie do jakich prac ma nam ona służyć w przyszłości. W przypadku rzadkich i amatorskich prac, nie powinniśmy kupować drogiego sprzętu. Nie ma sensu inwestować w coś, co tylko będzie leżało i się kurzyło. To samo w drugą stronę. Jeśli szykujemy się do prac ciężkich i długich, nie oszczędzajmy. Nadmierna eksploatacja delikatnego sprzętu szybko doprowadzi do jego zużycia. Lepiej kupić jedną porządną i drogą wyrzynarkę niż kilka tanich i szybko psujących się. Sami musimy zadecydować co będzie opłacalne w naszym interesie.

Od wielu lat pracuję w supermarkecie z narzędziami i sprzętem AGD i RTV w Londynie. Posiadam ekspertyzę w dziedzinie małego AGD jak również wszelkich narzędzi dla domu i ogrodu. Z moich pasji należy wymienić ogrodnictwo, majsterkowanie, sporty drużynowe oraz gotowanie. Uwielbiam dzielić się swoja wiedzą i doświadczeniami z polskimi czytelnikami poszukującymi porad dot. wyboru dobrych produktów dla domu i ogrodu.

Leave a Comment