Jaka Siekiera? Ranking i Poradnik Kupującego

Ostatnia Aktualizacja:

jaka siekiera najlepsza

Prędzej czy później każdy majsterkowicz stanie przed koniecznością zakupu siekiery. Jest to również narzędzie niezbędne dla każdego, kto nawet od czasu do czasu ma do czynienia z drewnem. Wydaje się być narzędziem prostym – ot, trzonek i ostrze, jednak w sklepie sprawa może się skomplikować. Na półkach znaleźć można bowiem wiele różnych rodzajów siekier wykonanych z różnych materiałów. Jak dobrać siekierę, by odpowiadała naszym potrzebom i służyła przez wiele lat?

Na co dzień lub na biwak

Zastanów się, do czego będziesz jej używał. Jeśli okazjonalnie i do różnego rodzaju prac, dobrym wyborem będzie siekiera uniwersalna. Ze względu na swoją wszechstronność nadaje się do różnego rodzaju czynności przydomowych.

Jeśli kupujesz siekierę z myślą o wyjazdach na kemping, sprawdzi się siekierka turystyczna albo inaczej biwakowa. Jest mniejsza i lżejsza, więc z łatwością zmieści się w bagażu, ale nadaje się raczej do drobnych prac, na przykład do rozłupywania niewielkich kawałków drewna na ognisko. Zwykle mają krótki trzonek, a głowica nie waży więcej niż pół kilograma.

Profesjonalnie

Dla stolarza potrzeba już coś bardziej profesjonalnego. Tutaj w grę wchodzi siekier ciesielska, dostosowana do obróbki drewna na potrzeby budowy, przemysłu meblarskiego albo tworzenia rzeźb. Takie siekiery sięgają do metra długości, są bardzo ostre i bardzo precyzyjne. Wyróżniają się niskim kątem szlifu ostrza. Poradzą sobie również przy ścinaniu mniejszych pni.

Jeśli często zajmujesz się przygotowaniem drewna na opał, z tym zadaniem najlepiej poradzi sobie siekiera rozłupująca, zaprojektowana specjalnie dla tego zadania. Dzięki swojej wadze, dochodzącej do 4 kilogramów, poradzi sobie za każdym pniem. Głowica ma kształt klina, a trzonek jest dość długi, dzięki czemu rąbanie drewna jest dużo skuteczniejsze. Tutaj sprawdzi się też siekieromłot o krótkiej krawędzi tnącej, którego waga może sięgać do kilkunastu kilogramów. Będzie szczególnie przydatny przy rozłupywaniu twardego drewna. Druga strona głowicy w razie potrzeby posłuży za młot. Można je spotkać również pod nazwą “merlin”. Tak siekieromłot pozwoli również na przykład wbić w ziemię słupek.

Wśród leśników, w szczególności w Stanach i Kanadzie, popularna jest siekiera dwustronna, która posiada dwa ostrza po obu stronach głowicy. Używa się jej, gdy istnieje ryzyko szybkiego stępienia jednego z ostrzy. Taki kształt pozwala kontynuować pracę, używając drugiego ostrza. Siekiery dwustronne (kanadyjskie) są do karczowania lasów i intensywnej wycinki drzew.

Ogrodnik na pewno czasem będzie potrzebował maczety, inaczej karczownika. To podobne do zakrzywionego noża narzędzie pozwala na przerzedzanie krzewów i zarośli. Przyda się też przy obcinaniu małych gałęzi.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Jeśli już wiesz, która z siekier będzie dla ciebie odpowiednia, zwróć uwagę na materiały, z którego jest wykonana. Stylisko, czyli inaczej trzonek, może być wykonany z drewna albo z tworzywa syntetycznego. Drewniany trzonek będzie bardzo wytrzymały, jeśli zrobiono go z drewna hikory, drzewa rosnącego w Ameryce Północnej. Twardością i wytrzymałością odznacza się też drewno jesionowe, ma jednak krótsze włókna niż hikora. Oznacza to, że istnieje ryzyko odpadnięcia głowicy od trzonka, jeśli podczas użytkowania włókna drewna pękną. Nie polecamy natomiast drzewa bukowego, które jest kruche i mało odporne na udary. Jako trzonek sprawdzi się też akacja lub jesion.

Jest też inna opcja – stylisko z tworzywa sztucznego. Jest odporne na warunki atmosferyczne, trwałe, a przy tym lekkie, co przy używaniu siekiery ma duże znaczenie. Ta wykonana z włókna szklanego jest odporna na zginanie i zazwyczaj trzonek i głowica są ze sobą połączone na stałe. Często takie narzędzie jest też powlekane warstwami antypoślizgowymi, które ułatwiają pracę.

Głowica powinna być wykonana z wysokiej jakości stali hartowanej. Pozwala to na uzyskanie wysokiej trwałości, a także sprawia, że głowica jest odporna na niekorzystne warunki. Ostrze może być odlewane lub kute. Te drugie będzie bardziej wytrzymałe i twardsze, chociaż droższe i trudniejsze do znalezienia w sklepach. Siekiery odlewane są tańsze, ale tracą na jakości użytkowania i trwałości.

Ciężar i długość – jak dobrać siekierę

Kupując siekierę, musisz zwrócić uwagę na jej wagę. Powinna być taka, byś mógł bez większego wysiłku jej używać. Na szczęście można to łatwo sprawdzić przed zakupem. Wystarczy złapać jedną ręką za końcówkę styliska i spróbować unieść za pomocą siły nadgarstka. Zbyt ciężka utrudni ci pracę i niepotrzebnie zmęczy. Jeśli siekierę uniesiesz w ten sposób bez większego wysiłku, to oznacza, że waga jest odpowiednia. Teraz należy dobrać jej długość do naszego wzrostu za pomocą prostego testu. Wystarczy w sklepie złapać siekierę tuż przy głowicy i ułożyć wzdłuż ramienia. Jeśli trzonek sięga poza pachę, to znak, że jest dla nas zbyt długa. Sprzęt powinien być dostosowana do zadania, ale bezpieczeństwo i komfort użytkowania jest równie ważny.

Wiedząc o powyższych kryteriach, możesz już wybrać się do sklepu, by odnaleźć odpowiednią siekierę. Ceny siekier rozpoczynają się od dwudziestu pięciu złotych, a kończą na kilkuset, w zależności od marki, przeznaczenia oraz wykorzystanych materiałów. Porządne narzędzie powinno wystarczyć na wiele lat użytkowania, więc warto wybrać tę najlepszej możliwej jakości.

Ranking Siekier – Polecane Modele

Od wielu lat pracuję w supermarkecie z narzędziami i sprzętem AGD i RTV w Londynie. Posiadam ekspertyzę w dziedzinie małego AGD jak również wszelkich narzędzi dla domu i ogrodu. Z moich pasji należy wymienić ogrodnictwo, majsterkowanie, sporty drużynowe oraz gotowanie. Uwielbiam dzielić się swoja wiedzą i doświadczeniami z polskimi czytelnikami poszukującymi porad dot. wyboru dobrych produktów dla domu i ogrodu.

Leave a Comment