Płyty Indukcyjne - Ranking i Opinie 2019
4.75 73

Płyty Indukcyjne – Ranking, Opinie i Porady 2020

Ostatnia Aktualizacja:

jaka płyta indukcyjna

Od jakiegoś czasu płyty indukcyjne znaczne zyskały na popularności, a nawet wyprzedziły w sprzedaży swoich konkurentów, czyli płyty elektryczne oraz kuchenki gazowe. Stoisz przed trudnym wyborem kuchenki i zastanawiasz się czy płyta indukcyjna to dobry wybór? Ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości. Poniżej zebraliśmy najważniejsze cechy, którymi powinieneś kierować się przed wyborem płyty.

Poniższy ranking płyt indukcyjnych zawiera płyty indukcyjne które, jak można stwierdzić na podstawie ocen wystawianych przez klientów, cieszą się dużym powodzeniem i są solidnie wykonane. Wybierając jedną z poniższych płyt możemy więc być pewni iż są to najlepsze płyty indukcyjne dostępnie obecnie w sprzedaży w Polsce.

Ranking Płyt Indukcyjnych Top 5

Jak działa płyta indukcyjna

Pole grzewcze płyty indukcyjnej generuje pole magnetyczne poprzez umieszczone pod swoją powierzchnią specjalne cewki. Pole magnetyczne rozgrzewa dno naczynia za pomocą indukowania prądów wirowych. Podkreślamy, że na pole magnetyczne reagują jedynie naczynia przeznaczonych do używania płyty indukcyjnej. Musimy więc zwrócić uwagę na przeznaczenia garnka przed jego zakupem. Zazwyczaj takie naczynia mają przyklejone oznaczenia na dnie.

wybieramy płytę indukcyjną

Jak wybrać najlepszą płytę indukcyjną

W pierwszej kolejności musimy wybrać wielkość płyty indukcyjnej. Produkowane są urządzenia minimalnie z jednym polem grzewczym, nawet do 6 pól grzewczych. Płyta dwupalnikowa dobrze sprawdzi się w mniejszych kuchniach. Z kolei 6 pól grzewczych to świetne rozwiązanie dla dużych rodzin. Powinniśmy również rozważyć kształty i wielkości palników. Kolejnym czynnikiem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę to dodatkowe funkcje płyty indukcyjnej. Istotne według nas funkcje opisaliśmy poniżej.

Płyta Indukcyjna czy Ceramiczna – funkcjonalność

Większość płyt indukcyjnych charakteryzuje się znacznie większą funkcjonalnością niż klasyczne płyty ceramiczne czy kuchenki gazowe. Panel dotykowy jest już standardem wśród płyt indukcyjnych, my przyjrzeliśmy się funkcjom, które naprawdę mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie w kuchni.

W ofercie producentów płyt indukcyjnych możemy znaleźć modele, które posiadają możliwość połączenie dwóch pól grzewczych w jedno, co umożliwi użycie nawet bardzo dużej patelni. Jest to tak zwana funkcja Bridge . Inną podobną funkcją jest rozpoznawanie dna naczynia postawionego na płycie indukcyjnej. Wówczas urządzenie zacznie nagrzewać płytę w miejscu gdzie postawimy garnek lub patelnię i wyłączy się, gdy zdejmiemy naczynie. Nie musisz już dopasowywać palników do wielkości naczynia, a co więcej masz zagwarantowaną oszczędność energii i większe bezpieczeństwo. Warto wspomnieć też o funkcji smart boiling, która polega na automatycznym zagotowaniu potrawy. Palnik pracuje pełną mocą do momentu zagotowania, a następnie zmniejsza moc do gotowania na wolnym ogniu.

Bardzo przydatną funkcją jest funkcja nazywana power albo booster, która doprowadzi wodę do wrzenia w kilka minut. Jeśli jesteś osobą wielozadaniową na pewno przydatna wyda Ci się funkcja stop&go. Dzięki niej w razie potrzeby możesz wyłączyć tymczasowo płytę indukcyjną i wyjść z kuchni, a po powrocie możesz jednym przyciskiem przywrócić wcześniej ustawione parametry. Podobne działanie mają funkcje wbudowanej pamięci, dzięki którym możemy zapamiętać ustawienia płyty podczas gotowania ulubionej potrawy. Te nowoczesne rozwiązania na pewno przekonają niejednego przeciwnika płyt indukcyjnych.

płyty indukcyjne

Wydajność płyt indukcyjnych

Kuchnie indukcyjne są uważane za najbardziej oszczędne. Zużywają o ponad 50% mniej energii niż kuchenki gazowe. Jest to spowodowane tym, że energia w przypadku płyt indukcyjnych nie jest marnotrawiona, 100 % energii jest przekazywane do naczynia. Z kolei w przypadku kuchenek gazowych ok. 50% gazu po prostu ulatnia się. Oprócz tego zwracamy uwagę, że na płytach indukcyjnych ugotujemy obiad znacznie szybciej, co również przekłada się na zużycie energii.

Bezpieczeństwo

Nie da się ukryć, że zabawa z ogniem często źle się kończy. W przypadku płyt indukcyjnych nie mamy takiego ryzyka. Sama płyta również się nie nagrzewa, a jedynie przekazuje ciepło do naczyń. Bardzo przydatnym udogodnieniem w przypadku płyt indukcyjnych jest wskaźnik ciepła resztkowego, który pokazuje stopień nagrzania pola od gorącego naczynia. Dzięki temu unikniemy przypadkowego poparzenia. Dodatkowym rozwiązaniem jest ustawienie czasomierza, co uniknie przypalenia potrawy.

Sposób czyszczenia płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne są niezwykle łatwe w czyszczeniu. Ich gładka powierzchnia i brak wytłoczeń i wypustek ułatwia zachowanie czystości. Powierzchnia płyt indukcyjnych jest dodatkowo odporna na wszelkie zarysowania, więc bez problemu zmyjemy twardą częścią gąbki przypalone mleko. Ciekawą funkcją w niektórych modelach płyt indukcyjnych jest funkcja blokady panelu z przyciskami dotykowymi na 20 sekund. Umożliwia to szybkie wyczyszczenie tej części płyty bez obawy, że włączymy przez przypadek palnik.

Instalacja płyty indukcyjnej

Instalacja płyty indukcyjnej wymaga sprawdzenia parametrów instalacji elektrycznej w naszym mieszkaniu. Musimy przede wszystkim zweryfikować napięcie w lokalu.

Płyty indukcyjne zwykle wymagają napięcia 400V. W domach jednorodzinnych jest to standardowe napięcie, więc nie powinno być problemu z podłączeniem urządzenia. Jeśli jednak chcemy zamontować płytę indukcyjną w mieszkaniu w bloku takie napięcie zwykle nie jest standardem. Wówczas musimy zwrócić się do zakładu energetycznego o doprowadzenie odpowiedniej instalacji zwiększającej napięcie. Jeśli jednak nie uda nam się zwiększyć napięcia elektrycznego w instalacji zawsze do wyboru mamy płyty indukcyjne zasilane napięciem 230V. Wówczas musimy zadbać o dobry stan instalacji elektrycznej w całym mieszkaniu. W przeciwnym razie w trakcie użytkowania wielu urządzeń elektrycznych może dojść do wyłączania korków w mieszkaniu z uwagi na przeciążenie.

Wady płyt indukcyjnych

Nie ma rzeczy idealnych, więc także w przypadku płyt indukcyjnych możemy znaleźć kilka wad. Na szczęście nie ma ich dużo. Jedną kwestią, która może być wadą to cena. Za płytę indukcyjną zapłacimy nieco więcej niż za klasyczną kuchenkę gazową. Oprócz tego musimy liczyć się z zakupem naczyń przystosowanych do płyt indukcyjnych. Porównując jednak zalety i wady płyt indukcyjnych zdecydowania przeważają zalety. Bezsprzecznie innowacyjność, bezpieczeństwo i świetna wydajność płyt indukcyjnych sprawia, że jest to produkt wart zakupu.

Od wielu lat pracuję w supermarkecie z narzędziami i sprzętem AGD i RTV w Londynie. Posiadam ekspertyzę w dziedzinie małego AGD jak również wszelkich narzędzi dla domu i ogrodu. Z moich pasji należy wymienić ogrodnictwo, majsterkowanie, sporty drużynowe oraz gotowanie. Uwielbiam dzielić się swoja wiedzą i doświadczeniami z polskimi czytelnikami poszukującymi porad dot. wyboru dobrych produktów dla domu i ogrodu.

Leave a Comment