Opalarka – Jaką Wybrać? Poradnik dla Kupujących

Ostatnia Aktualizacja:

opalarkaOpalarka to urządzenie, które powinien posiadać każdy szanujący się majsterkowicz. Jeżeli jeszcze nie masz tego sprzętu i zastanawiasz czym kierować się przy jego zakupie to ten artykuł jest dla Ciebie! Omówię w nim min. takie kwestie jak:

  • Budowa i funkcje opalarki
  • Zastosowanie i użyteczność opalarki
  • Czym kierować się przy zakupie opalarki?
  • Zakres cenowy

Ranking Opalarek – Najpopularniejsze Modele w [year]

Budowa opalarki

Opalarka to bardzo proste urządzenie, które składa się z kilku nieskomplikowanych części. Pierwszą i najważniejszą z nich jest spirala grzewcza, która odpowiada za stworzenie odpowiedniej temperatury do opalania. Pozostałe elementy to przede wszystkim czujnik i sterownik elektryczny. Dzięki nim można w prostu sposób sterować temperaturą opalania, oraz precyzyjnie kierować strumieniem ciepłego powietrza.

Zastosowanie i użyteczność opalarki

Dzięki opalarce możemy wykonać bardzo wiele czynności, co czyni ją urządzeniem wszechstronnym. Do najważniejszych i najpopularniejszych prac, do których możemy wykorzystać ten sprzęt należą: osuszanie i usuwanie powłok lakierniczych (takich jak np. stare farby rozpuszczalnikowe, czy nawet lakier do drewna), Formowanie powierzchni sztucznych (np. folii samochodowej), czy klejenie ( za pomocą tzw. topików).

Oprócz tego co raz więcej osób wykorzystuję ją do montażu instalacji hydraulicznych, lutowania, pracach przy układach elektroinstalacyjnych, a nawet rozpalaniu grilla! Jak widać jest to bardzo uniwersalne urządzenie, które może być użyteczne zarówno dla wprawnego fachowca, jak i domowej złotej rączki.

Rodzaje opalarek:

Przeważająca większość dostępnych na rynku sprzętów jest elektryczna. Można rozróżnić jednak dwa typy tego urządzenia- opalarki bezprzewodowe i przewodowe. Te pierwsze są wykorzystywane raczej przy drobniejszych, mniej intensywnych pracach. Wynika to przede wszystkim z ograniczonej pojemności akumulatora i wysokiego zużycia energii.

Przewodowe są o wiele wydajniejsze, przez co to właśnie one są zdecydowanym faworytem wśród kupujących. Jedyną ich wadą jest obecność przewodu, który przy dłuższym użytkowaniu może okazać się uciążliwy.

Rzadką, używaną głównie przez wyspecjalizowanych fachowców wersją są opalarki gazowe. Są wydajniejsze i na dłuższą metę oszczędniejsze.

Trzecim, ostatnim typem opalarki są opalarki benzynowe. Są jeszcze wydajniejsze, niż gazowe, produkując bardzo wysokie temperatury. Ich użytkowanie jest bardzo skomplikowane, więc użytkują ją tylko odpowiednio wykwalifikowani fachowcy.

Czym kierować się przy zakupie opalarki?

To czym będziemy się kierować przy zakupie tego sprzętu zależy od celu w jakim będziemy go używać. Inną opalarkę kupimy do formowania folii, inną do drewna, a jeszcze inną do lutowania. Oczywiście im większy jest zakres prac wykonywanych przez dane urządzenie jego cena jest również większa. Żeby podczas zakupów nie popełnić błędu należy się kierować parametrami takimi jak:

Moc opalarki

Jeden z najważniejszych parametrów. Moc odpowiada bowiem za najważniejsze funkcje jak temperatura, czy wydajność. Często jednak przy podaniu informacji o poszczególnym z elementów, informacja o mocy okazuje się zbędna.

Wydajność

Im wyższa wydajność urządzenia, tym więcej powietrza jest w stanie przetłoczyć w określonym czasie i tym samym szybciej wykonamy daną pracę.

Temperatura i jej regulacja

Dzięki informacji o maksymalnej temperaturze możemy zadecydować, czy dany produkt nada się do wykonywanego przez nas zadania. Bardzo ważna okazuję się możliwość regulacji temperatury. Dzięki regulacji zakres wykonywanych przez dane urządzenie jest o wiele szerszy.

Jakość materiałów z której wykonane są opalarki

Im wyższej klasy jest urządzenie tym wyższa jakość materiałów. Ważne, aby uchwyt był ergonomiczny tak, by jej użytkownik nie męczył się nawet przy długiej pracy.

Dysze

Nie bez znaczenia pozostają zastosowane dysze. To właśnie one odpowiadają za regulację strumienia powietrza. Ważne jest by w zestawie były dodane wymienne dyszę, dzięki czemu będziemy mogli dostosować strumień do wykonywanej przez nas czynności:

Wyświetlacz LCD

W droższych, wyższej klasy urządzeniach można spotkać wyświetlacz. Informuje on użytkownika o temperaturze, którą emituje urządzenie, co bywa bardzo pomocne.

Zakres cenowy

50-100 złotych

Kwota 50 złotych pozwala nam na zakup działającej opalarki. Nie będzie to jednak urządzenie wszechstronne, o szerokim zastosowaniu. W tej cenie występują urządzenia o niskiej jakości wykonania, bez wymiennych dysz. Moc takich urządzeń mieści się w przedziale od 1500 do 2000W. Nie ma regulacji temperatury, więc opalarki tej klasy nadają się przeważnie do jednej czynności, np do rozpalania grilla. Jest to dobry wybór dla osób, które wykorzystują opalarkę do prostych prac.

200-300 złotych

Za nieco ponad 200 złotych możemy stać się posiadaczami opalarki renomowanej firmy, jak np. Black&Decker. Moc urządzeń w tym przedziale cenowym jest na poziomie 2000W. Temperatura jest regulowana, najczęściej za pomocą mechanicznego pokrętła. W zestawie często są dołączane akcesoryjne dyszę, przez co zakres działania jest dość szeroki. Jest to dobry wybór dla domowych majsterkowiczów.

300-400 złotych

Kwota 400 złotych daję nam bardzo dużą możliwość wyboru. Większość produktów to znane, i renomowane marki. Wśród oferowanych funkcji znajdziemy min: regulację przepływu powietrza i temperatury, ergonomiczny uchwyt pozwalający na długa pracę, czy wysokiej klasy nagrzewnicę ceramiczną. Jest to najpopularniejsza kategoria opalarek- zawiedziony nie będzie ani domator, ani wprawny fachowiec.

Ponad 400 złotych

Ostatnim przedziałem cenowym są opalarki za ponad 400 złotych. W tej cenie do wyboru mamy produkty najlepszych, światowych marek jak Bosch, czy Steinel. Moc waha się od 2300, do nawet 2500W. W zestawie dostajemy nawet kilkanaście różnorodnych dysz, które pozwalają na wykonanie niemal każdej możliwej pracy. Najciekawsze z oferowanych w tej kwocie funkcji są: ekran LCD z dokładną regulacją temperatury (nawet o 10℃), programator dający możliwość zapamiętania ulubionych ustawień, czy strumień zimnego powietrza, który schładza dyszę opalarki. Opalarki tej klasy to najlepszy wybór dla fachowców często wykorzystujących opalarkę w swojej pracy.

Od wielu lat pracuję w supermarkecie z narzędziami i sprzętem AGD i RTV w Londynie. Posiadam ekspertyzę w dziedzinie małego AGD jak również wszelkich narzędzi dla domu i ogrodu. Z moich pasji należy wymienić ogrodnictwo, majsterkowanie, sporty drużynowe oraz gotowanie. Uwielbiam dzielić się swoja wiedzą i doświadczeniami z polskimi czytelnikami poszukującymi porad dot. wyboru dobrych produktów dla domu i ogrodu.

Leave a Comment