Odśnieżarka Spalinowa

Ostatnia Aktualizacja:

odśnieżarka spalinowaOdśnieżarka – co to w ogóle jest, do czego służy, jaką wybrać, jaka jest jej cena? Wszystko po kolei. Zacznijmy od tego czym jest w ogóle odśnieżarka?

A więc, jest to nic innego jak urządzenie służące do odśnieżania śniegu z ulic, chodników itp. Z pewnością sprzęt ten jest bardzo pomocny podczas zimy, ponieważ pomaga on w łatwy i szybki sposób odgarnąć śnieg, a co ważniejsze taka praca nie jest bardzo męcząca. Możemy wyróżnić dwa rodzaje sprzętu a mianowicie odśnieżarki elektryczne oraz właśnie odśnieżarki spalinowe.

Odśnieżarka spalinowa

Taka odśnieżarka jest na tyle wygodna, że wystarczy ją prowadzić, a ona będzie robiła całą resztę. Sprzęt występuje w różnych rozmiarach oraz cenach.

Podstawowe dwa rodzaje to:

Odśnieżarka jednostopniowa

Za pomocą zamocowanego świdra najpierw rozdrabnia śnieg a następnie wyrzuca go z rynny. Zazwyczaj ten rodzaj odśnieżarek napędzany jest za pomocą silnika dwusuwowego. Głównie przeznaczone są na chodniki oraz mniejsze podjazdy, ponieważ tam najlepiej działają. Działają one naprawde dobrze, jednak należy pamiętać, że świder który jest w nich zamontowany dotyka podłoża, poprzez co najlepiej trzymać je na betonie, w innym przypadku może dojść do jej zepsucia. Moc tych odśnieżarek wacha się od trzech do kilkudziesięciu koni mechanicznych.

Odśnieżarka dwustopniowa

Sprawdzi się ona lepiej w przypadku gdy musimy pozbyć się większej warstwy śniegu, bądź białej warstwy z powierzchni żwirowej. Te urządzenia posiadają koła, dzięki czemu świder nie ma możliwości styknięcia się z ziemią, dodatkowo posiadają wirnik, który wyrzuca poprzez rynnę wcześniej rozdrobniony przez świder śnieg. Ich minusem jest to, że są znacznie większe i cięższe od tych jednostopniowych. Jednakże może ona zebrać nawet do 60 cm śniegu, nawet kiedy dojdzie do sytuacji zlodowacenia.

Rozmiary sprzętu mogą wahać się od 30 do 70 cm szerokości. Jest to na tyle ważne, że jeśli mamy do odśnieżania większy teren lepiej zaopatrzyć się w szerszy sprzęt, ponieważ mniej razy będzie trzeba przejść.

Podobnie jest z mocą, która może być bardzo różna. Powinniśmy raz jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie jaki teren będziemy musieli odśnieżyć. Odśnieżarki jednostopniowe pracują na silniku dwusuwowym, natomiast dwustopniowe mogą pomieścić nawet dwanaście koni mechanicznych wyprodukowanych przez silnik czterosuwowy.

Ranking Odśnieżarek Spalinowych

W najnowszym rankingu możemy wyróżnić pięć najpopularniejszych modeli odśnieżarek. Jak świadczą opinie o odśnieżarkach spalinowych, są to obecnie jedne z najbardziej polecanych modeli. Ranking jest aktualizowany codziennie.

Możemy zauważyć, że poszczególne modele mogą się dość mocno różnić ceną, co zależy od wielu czynników w tym przede wszystkim od wielkości, siły i jakości wykonania.

Plusy i Minusy Odśnieżarek Spalinowych

Jest sporo plusów odśnieżarki spalinowej a mianowicie jest to :

  • zasilanie silnikiem, poprzez co istnieje możliwość pracy nie tylko w pobliżu domu szybciej i łatwiej odśnieżą teren od odśnieżarki spalinowej
  • są bardziej wydajne
  • są szerokie, dzięki czemu krótszym czasie odśnieży się większy teren
  • urządzenia spalinowe mogą posiadać dodatkowo biegi, w tym także bieg wsteczny, co pozwala w łatwiejszy sposób wycofać ciężką maszyną
  • w niektórych modelach odśnieżarek istnieje możliwość zamontowania lampki LED, jest to bardzo przydatne jeśli musimy odśnieżyć wieczorem

Oczywiście jak zawsze, znajdziemy również pewne wady :

  • silnik spalinowy generuje duży hałas
  • duża waga i gabaryty urządzenia

Odśnieżarka elektryczna

Obsługa tego sprzętu nie jest bardzo skomplikowa. Działa ona za pomocą kabla, który należy podłączyć do gniazdka na zewnątrz i zacząć odśnieżać zasypany przez śnieg teren. Czymś co może ograniczać nam pole manewru jest kabel elektryczny a przede wszystkim jego długość. Nie chcemy bowiem raczej wyciągać dodatkowo przedłużacza do krótkiego odśnieżania. Jest to jednak jedyny poważniejszy minus odśnieżarki, ponieważ modele elektryczne są łatwiejsze w obsłudze, zajmują mniej miejsca, dodatkowo jej waga jest mniejsza niżeli waga odśnieżarki spalinowej. Co najważniejsze dla większości kupujących odśnieżarka elektryczna jest tańszym wyborem.

Podsumowanie

Podsumowując – najważniejsze jest to aby odpowiedzieć sobie na pytanie jaki teren będziemy odśnieżać, jeśli jest ono większe oraz nie posiada kostki brukowej najlepszym rozwiązaniem będzie maszyna spalinowa jednostopniowa. Zdecydowanie jest ona wystarczająca jeśli nie będziemy używać jej zbyt często i jeśli jest nam potrzebna tylko i wyłącznie do użytku domowego, przede wszystkim jest lżejsza oraz lepiej zwrotna.

Do nieco większych terenów bardziej sprawdzi się odśnieżarka czterosuwowa z pługiem o większej szerokości, dzięki czemu szybciej i łatwiej usuniesz warstwę śniegu. Oczywiście odśnieżarka ma nie tylko zalety ale i wady. Nie są one jednak na tyle uciążliwe aby dać się nam specjalnie we znaki. Istotne przy zakupie również będzie to aby zwrócić uwagę na wyrzut śniegu ze sprzętu. Jeśli będzie on słaby, to w najgorszym wypadku sami będziemy musieli ręcznie odrzucić śnieg dalej.

Od wielu lat pracuję w supermarkecie z narzędziami i sprzętem AGD i RTV w Londynie. Posiadam ekspertyzę w dziedzinie małego AGD jak również wszelkich narzędzi dla domu i ogrodu. Z moich pasji należy wymienić ogrodnictwo, majsterkowanie, sporty drużynowe oraz gotowanie. Uwielbiam dzielić się swoja wiedzą i doświadczeniami z polskimi czytelnikami poszukującymi porad dot. wyboru dobrych produktów dla domu i ogrodu.

Leave a Comment