Lutownica – Jaką Wybrać? Ranking i Poradnik Zakupowy 2020

Ostatnia Aktualizacja:

lutownica

Zastanawiasz się nad zakupem lutownicy, ale nie wiesz jaka lutownica jest najlepsza?

Dobrze trafiłeś!

Zapoznaj się z naszym artykułem w którym poznasz budowę lutownicy, lepiej rozróżnisz ich odmiany, a także dowiesz się czym kierować się podczas podjęcia najodpowiedniejszego wyboru.

Lutownice Ranking na Rok 2020

Budowa lutownicy

Każda lutownica niezależnie od rodzaju składa się z podstawowych elementów. Najważniejsze z nich to:

  • Uchwyt – umożliwiający bezpieczne obchodzenie się ze sprzętem
  • Element grzejny – odpowiedzialny za osiągnięcie odpowiedniej temperatury przez grot
  • Grot – który ma bezpośrednią styczność ze spoiwem – lutem ( wyjątkiem od tego przypadku są lutownice, które pracują na zasadzie gorącego powietrza, a więc tzw. lutownice Hot-air).

Rodzaje lutownic

Możemy wyróżnić kilka rodzajów lutownic, w zależności od ich budowy:

Lutownice transformatorowe

Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny rodzaj w warsztatach oraz garażach majsterkowiczów. Nazwa pochodzi od zastosowania w nich transformatora. Powoduje to jeden minus, a mianowicie ich dużą wagę. Przez to są mniej poręczne oraz mniej dokładne. Wysoką temperaturę uzyskują poprzez przepływ prądu o wysokim natężeniu przez drut lutownicy, który jednocześnie jest grotem. W porównaniu do innych lutownic potrafią się szybko nagrzać, a to dzięki zastosowaniu zasilania sieciowego.

Lutownice grzałkowe (oporowe)

Wyróżniają się bardzo niską wagą, dzięki zasilaczowi umieszczonemu osobno oraz grotowi, który nie jest z nim połączony. Mają także możliwość wymiany grota, dzięki czemu można dopasować urządzenie do aktualnych potrzeb. Koszt takiej lutownicy jest stosunkowo niewielki, dlatego są również polecane do zastosować amatorskich oraz hobbystycznych.

Lutownice gazowe

Jak sama nazwa wskazuje, swoją wysoką temperaturę uzyskują za pomocą podgrzewania grotu gazem propan-butan. Przy jej zakupie zwróć uwagę np. na dołączony pojemnik z gazem. To on w głównej mierze będzie odpowiedzialny za czas pracy oraz regulację temperatury lutownicy. Z reguły taka lutownica ma niewielką moc. Nie wymagają one zasilania sieciowego, dzięki temu będziesz mógł je zabrać poza swój warsztat.

Lutownice bateryjne

Właściwie są odmianą lutownic grzałkowych, po prostu zamiast zasilania sieciowego zastosowano tutaj akumulator bądź baterie. Posiadają troszkę niższą moc, dlatego spełniają swoje zadanie przede wszystkim w pracach z niewielkimi elementami. Świetnie sprawdzą się również w pracach mobilnych. Są zarówno lekkie oraz małych rozmiarów. W dłuższym okresie użytkowania generują większe koszta od pozostałych lutownic, z powodu dokupowania nowych baterii bądź akumulatorów wraz z ładowarką.

Lutownice Hot-air (na gorące powietrze)

Taki rodzaj lutownicy różni się znacznie od pozostałych, ponieważ nie posiada typowego grota. Działa na zasadzie skierowania gorącego powietrza na wszelakiego rodzaju lutowane elementy. Świetnie się spisuję przy pracach z delikatnymi elementami.

Stacja lutownicza

Z definicji jest największym urządzeniem, ale za to wyposażonym w zaawansowaną elektronikę. Potrafi samoczynnie kontrolować idealną temperaturę grotu lutownicy.

Na co zwracać uwagę przy kupnie lutownicy?

Rodzaj grotu

Dobierając idealny sprzęt do Twoich potrzeb powinieneś odpowiednio dobrać grot. Im cieńszy grot, tym lepiej sprawdzi się przy małych elementach. Pamiętaj jednak, że będzie on także mniej wydajny, ponieważ zużyję się szybciej niż grubszy. Groty można także podzielić ze względu na ich kształt: stożkowy, wkrętakowy, z mini falą itd.

Odpowiednia moc

Moc lutownicy najlepiej dobrać indywidualnie, w zależności od potrzeb. Jeśli w planach masz lutowanie małych elementów możesz zaopatrzyć się w urządzenie z niską mocą. Natomiast jeśli w planach masz np. lutowanie grubszych kabli to warto abyś zaopatrzył się w lutownice o mocy minimum 100 Watów. Pamiętaj także, że im większa moc, tym szybsze nagrzanie się lutownicy.

Jeżeli chcesz wybrać w miarę uniwersalne urządzenie, warto abyś rozważył zakup lutownicy, która będzie zaopatrzona w przełącznik mocy.

Czas nagrzewania

Jeżeli zależy Tobie na w miarę szybkim nagrzaniu się lutownicy, powinieneś wybrać lutownicę transformatorową. W tych lutownicach czas nagrzania wynosi średnio 7-10 sekund.

Temperatura pracy

W głównej mierze uzależniona jest od wybranego spoiwa. Jednak jeżeli zależy Tobie na idealnej temperaturze sprzętu, warto zaopatrzyć się w lutownicę, która będzie wyposażona w regulację temperatury o jak największym zakresie.

Praktyczność

Przed zakupem warto sprecyzować do jakich prac będziemy najczęściej używali lutownicę. Jeżeli nie planujesz prac w terenie to lepiej odpuść sobie lutownice gazowe oraz te działające na baterie. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się standardowe rozwiązania, a więc lutownice zasilane poprzez gniazdko elektryczne.

Sposoby lutowania

Samo lutowanie możemy podzielić na dwa rodzaje w zależności od temperatury:lutowanie miękkie oraz twarde. Różnią się one temperaturą topnienia spoiwa. Lutowanie miękkie następuje wtedy, gdy temperatura wynosi poniżej 450°C (najczęściej wynosi około 250°C), natomiast lutowanie twarde przeprowadza się w temperaturze powyżej 450°C.

Podsumowanie

Lutownice są w większości niezbędnym urządzeniem w każdym kąciku majsterkowicza. Teraz już wiesz, że przed zakupem warto dokładnie przeanalizować do czego będziesz najczęściej używał lutownicy. Na rynku można zauważyć dużą rozbieżność cen. Najlepiej abyś pierw dobrał wszelkie wymagane przez Ciebie parametry a następnie wybrał kilka podobnych modeli i dogłębnie sprawdził jeszcze ich opinie w internecie!

Był to artykuł poruszający takie zagadnienia jak:

  • jaką lutownicę kupić
  • lutownica do elektroniki
  • dobra lutownica oporowa
  • jaką lutownice wybrać
  • jaka lutownica akumulatorowa
  • lutownice ranking

Od wielu lat pracuję w supermarkecie z narzędziami i sprzętem AGD i RTV w Londynie. Posiadam ekspertyzę w dziedzinie małego AGD jak również wszelkich narzędzi dla domu i ogrodu. Z moich pasji należy wymienić ogrodnictwo, majsterkowanie, sporty drużynowe oraz gotowanie. Uwielbiam dzielić się swoja wiedzą i doświadczeniami z polskimi czytelnikami poszukującymi porad dot. wyboru dobrych produktów dla domu i ogrodu.

Leave a Comment