Jaki agregat prądotwórczy? Opinie i Ranking 2020

Ostatnia Aktualizacja:

Chcesz zakupić dobry agregat prądotwórczy lecz nie wiesz jaki wybrać? Przebadaliśmy rynek w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jaki agregat prądotwórczy do domu lub na budowę jest najlepszy.

Przejrzyj nasz ranking agregatów prądotwórczych aby dowiedzieć się jakie jeszcze modele należą do najbardziej popularnych i wartych uwagi.

Agregat Prądotwórczy Ranking

Jaki Agregat Prądotwórczy Kupić – Najważniejsze Kryteria Wyboru

1. Zapotrzebowanie na moc

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest określenie, ile energii potrzebujesz. Jakie urządzenia zamierzasz uruchamiać? Ile z nich chcesz podłączyć jednocześnie?

Zazwyczaj dla domowego zasilania awaryjnego najlepsze są większe generatory pracujące przy dużych obciążeniach.

Z drugiej strony, jeśli planujesz wyjazd na biwak, nawet najmniejszy przenośny generator może często wystarczyć.

2. Hałas

Nie znamy nikogo kto lubi dźwięk silnika generatora. Uruchamianie głośnego generatora jest łatwym sposobem na irytację sąsiadów, zwłaszcza gdy zamierzasz używać w celach rekreacyjnych

Wiele kempingów i parków pozwala jedynie na wprowadzenie generatorów poniżej pewnego poziomu hałasu. Co więcej, większość czasu można ich używać tylko w niektórych godzinach.

Przed dokonaniem zakupu sprawdź więc poziom hałasu generatora (mierzony w decybelach).

Ważne: producenci generatorów zazwyczaj wspominają poziom hałasu przy 25% obciążenia. Nawet jeśli widzisz, że reklamowany poziom hałasu jest bardzo niski, pamiętaj, że generator na pewno stanie się dużo głośniejszy, jeśli uruchomisz go na pełnej mocy.

3. Budżet

Kiedy przychodzi do zakupu tak ważnej maszyny jak agregat prądotwórczy, nie powinieneś oszczędzać. Potrzebujesz generatora, który może zapewnić stałe, niezawodne źródło energii i nie zawiedzie w uruchomieniu po kilku użyciach. Dobrej jakości generatory nie są tanie w produkcji i dlatego też kosztują więcej.

Z drugiej strony, wielu ludzi popełnia błąd kupując duże drogie generatory w nadziei, że mogą pomóc im zasilić cały dom w przypadku awarii spowodowanych klęskami żywiołowymi. Korzystaliby z nich 2-3 razy w roku, gdy uderza śnieżyca i tyle. Zadaj sobie pytanie – czy w nagłych wypadkach naprawdę potrzebujesz WSZYSTKIEGO sprzętu gospodarstwa domowego do pracy? A może tylko kilka kluczowych urządzeń, takich jak lodówki, grzejniki, światła i przenośna elektronika?

Nie ma sensu kupować agregatu za kilka kawałków, jeśli wystarczy Ci mniejszy i tańszy model, który zapewni Ci wystarczającą moc, aby zaspokoić Twoje podstawowe potrzeby.

4. Wytrzymała konstrukcja

Agregat prądotwórczy to narzędzie, któremu można zaufać nawet w najgorszych okolicznościach. Byłoby strasznie zostać złapanym w środku przestoju spowodowanego przez wichurę lub burzę z agregatem, który ulegnie awarii po kilku godzinach.

Postaw na jakość i wybierz generator, który ma zaufany silnik wysokiej jakości i solidną stalową ramę, aby go chronić.

Agregaty takich producentów jak Honda należą do najbardziej zaufanych.

5. Efektywność paliwowa

Chociaż z pozoru wszystkie generatory mogą wyglądać tak samo i mieć podobne silniki – ich zużycie paliwa może się znacznie różnić.

Producenci dokładają wszelkich starań, aby zmaksymalizować ilość mocy, jaką można uzyskać z litra benzyny.
Zadaj sobie pytanie – czy w nagłych wypadkach naprawdę potrzebujesz WSZYSTKIEGO sprzętu gospodarstwa domowego do pracy? A może tylko kilka kluczowych urządzeń, tacy jak:

Nie ma sensu kupować generatora za kilka kawałków, jeśli uda Ci się uciec z mniejszym i tańszym modelem, który zapewni Ci wystarczającą moc, aby zaspokoić Twoje podstawowe potrzeby.

4. Wytrzymała konstrukcja

Dobry agregat prądotwórczy to narzędzie, któremu można zaufać nawet w najgorszych okolicznościach. Na pewno nikomu nie uśmiecha się zostać złapanym bez prądu w środku śnieżycy z generatorem, który ulegnie awarii po kilku godzinach.

Nie rezygnuj z jakości i wybierz agregat prądotwórczy, który ma zaufany silnik wysokiej jakości i solidną stalową ramę, aby go chronić.

Generatory takich firm jak Honda czy Stanley należą do najbardziej zaufanych.

5. Zużycie paliwa

Chociaż z pozoru wszystkie generatory mogą wyglądać tak samo i mieć podobne silniki – ich zużycie paliwa może się znacznie różnić.

Producenci dokładają wszelkich starań, aby zmaksymalizować ilość mocy, jaką można uzyskać z litra benzyny.

Na przykład Honda wyposażyła swoje inwertery w technologię “Eco-Throttle”. Automatycznie dostosowuje ona zużycie paliwa do aktualnego zapotrzebowania na energię. Generator wykrywa za każdym razem, gdy podłączysz lub odłączysz urządzenie i albo zwiększy, albo zmniejszy zużycie paliwa, aby utrzymać minimalny poziom wystarczający do bezproblemowej pracy tego urzadzenia.

Nawet jeśli mogą one kosztować więcej z góry, generatory z takimi mechanizmami mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy na benzynie w dłuższej perspektywie czasowej.

6. Łatwość konfiguracji

Kiedy kupujesz duży rezerwowy generator prądu dla domu, pownieneś wynająć profesjonalistę, aby go zainstalować lub pozwolić producentowi zrobić to, jeśli oferuje taką usługę.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z podręcznymi agregatami. Zdecydowanie nie chcesz płacić setek za generator, który później okazuje się zbyt trudny do uruchomienia.

Na szczęście najlepsze przenośne generatory w obecnych czasach mogą być uruchomione w bardzo łatwy sposób i nie nastręczą trudności nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.

Przed zakupem generatora, przeczytaj recenzje pozostawione przez klientów, którzy już go kupili i zobacz, co mają do powiedzenia na temat łatwości konfiguracji.

Jednak nawet jeśli zdecydujesz się na zakup generatora, który jest znany z łatwej obsługi, powinieneś sprawdzić dwa razy, jeśli chodzi o szczegółową i zrozumiałą instrukcję w języku polskim.

7. Łatwość użytkowania i konserwacji

Nowoczesne agregaty są na ogół dużo łatwiejsze w użyciu niż stare typy, które często wymagały fachowej wiedzy. Jednak niektóre generatory posiadają wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają ich obsługę nawet niedoświadczonym użytkownikom. Przed zakupem generatora warto sprawdzić, czy posiada on przynajmniej niektóre z tych funkcji:

  • automatyczny mechanizm niskiego poziomu zamknięcia oleju
  • rozruch elektryczny
  • wskaźnik poziomu paliwa
  • w przypadku generatorów dwupaliwowych – możliwość zmiany paliwa po naciśnięciu przycisku

8. Niewielkie rozmiary i waga

Generatory o większej mocy całkowitej mają zwykle większe silniki, co czyni je cięższymi i bardziej masywnymi. Jednak nie zawsze tak jest. Szczególnie jeśli porównamy inwertery z konwencjonalnymi urządzeniami przenośnymi, szybko przekonamy się, że inwertery takie jak Honda EU20i często ważą nawet dwa razy mniej, a jednocześnie oferują taką samą moc.

Jeśli potrzebujesz więcej mocy, często lepszym pomysłem jest zakup dwóch generatorów inwerterowych z możliwością równoległego podwojenia całkowitej mocy, niż zakup jednego ciężkiego generatora. Przeniesienie generatora z ogromnym silnikiem z jednego miejsca do drugiego może być naprawdę makabrycznym zadaniem, którego zdecydowanie chcesz uniknąć, zwłaszcza jeśli planujesz użyć go np. na kempingu.

9. Różnorodność gniazdek

To często pomijany aspekt, o którym wielu klientów zapomina szukając przenośnych generatorów. Nie pozwól, aby moc była jedynym kryterium do określenia, ile i jakiego rodzaju urządzeń można zasilić. W pierwszej kolejności upewnij się, że generator ma odpowiednie gniazda!

Typowy przenośny agregat prądotwórczy powinien mieć co najmniej 2 x gniazdka prądu zmiennego i 1 x wyjście prądu stałego..

10. Przepisy dotyczące ochrony środowiska

Większość przenośnych agregatów prądotwórczyh pracuje na paliwach kopalnych i uwalnia toksyczne opary. Dwa najczęściej spotykane rodzaje paliwa to benzyna i olej napędowy. Mimo że większość nowoczesnych generatorów (zwłaszcza inwertery) jest znacznie czystsza od starszych modeli, nadal nie są one tak naprawdę przyjazne dla środowiska.

Większość państw narzuca ścisłe przepisy dotyczące tego, jakie generatory mogą być tam stosowane. Upewnij się, że otrzymasz ten, który jest zgodny z przepisami krajowymi i państwowymi oraz posiada niezbędne certyfikaty.

Źródło: generatoradvisor.com (Redakcja RankingsDigital posiada pełne prawa do tekstu w oryginale angielskim)

Jaki Agregat Prądotwórczy wybrać?

Był to artykuł z kategorii:

  • agregaty prądotwórcze opinie
  • jaki agregat prądotwórczy do domu
  • jaki agregat prądotwórczy kupić

Z zawodu jestem mechanikiem. Moje największe zainteresowania to - rzecz jasna - samochody, motocykle a także majsterkowanie wszelkiej maści. Uwielbiam tworzyć coś z niczego. Wszelkiej maści piły, wiertarki, noże czy wkrętarki to narzędzia z którymi mam do czynienia niemalże każdego dnia. Przy zakupie sprzętu zawsze staram się wybierać tylko co najlepsze i zależy mi na tym aby i inni mogli znaleźć narzędzia najwyższej klasy.